Sağlık

Okulumuzda hemşiremiz tam gün görev yapmaktadır. Öğrencilerimizin genel sağlık durumu ve okulumuzun hijyen koşulları tüm gün boyunca takip edilir. Öğrencimiz sağlık formunu okula kayıt esnasında doldurularak okul yönetimine teslim edilmesi rica olunur. Herhangi bir kaza durumunda ilk müdahale sağlık odamızda hemşiremiz tarafından yapılır. Tüm kazaların oluşu, nedenleri ve yapılan müdahaleler iki nüsha halinde raporlanır ve bunun bir nüshası aileye gönderilir. Tıbbi müdahale gerektiren durumlarda öğrencimizin ailesi haberdar edilerek onayları doğrultusunda gerekli sağlık kuruluşuna götürülür. Okulumuzda yıl boyunca genel gelişim kontrolü yapılmaktadır.

Çocuğumuzun hastalık durumlarında okula gelemeyeceği telefon ederek okula bildirmeniz önemle rica olunur. Rahatsızlığın evde dinlenilerek daha rahat atlatılması için hasta öğrencimiz tam olarak iyileşmeden veya hastalıklarının bulaşıcı dönemlerini atlatana kadar evde dinlenmelidir. Antibiyotik kullanan çocuklarımızı diğer öğrencilerimizin sağlıklarını korumak ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacıyla, antibiyotik kullandıkları ilk üç gün boyunca okula göndermemeniz rica olunur.

Bulaşıcı hastalık durumunda velilerimizin okul idaresini acil olarak haberdar etmeleri diğer velilerimize bilgi ulaştırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bulaşıcı hastalığı nedeniyle okula gelemeyen öğrencimizin ise hastalığın ardından bulaşıcılığının ortadan kalktığını belirten bir raporla okula tekrar başlaması gerekmektedir.

Okul saatleri içinde ateşlenen, kusma, aşırı burun akıntısı, sürekli hapşırma, olağan dışı halsizlik, huzursuzluk, derin ve kuru öksürük, kızarık yüz, sulanmış gözler, boğaz ağrısı, deride kızarıklık veya döküntü durumlarında; rahatsızlanan öğrencimiz diğer arkadaşlarından ayrı bir yerde dinlendirilir ve ailesine haber verilir ve öğrencinin eve gitmesi sağlanır. Veliye ve acil durumlarda aranacak diğer yakınlara ulaşılamadığı takdirde, gerek duyulursa çocuğumuz en yakın sağlık kuruluşuna götürülür. Okulda hiçbir koşulda ailenin yazılı izni olmaksızın ilaç verilemez. Öğrencilerin okulda ilaç alabilmeleri için ilacın üstüne yapıştırdığınız İlaç Kullanım etiketini doldurmanızı ve ilacı okula göndermeniz gerekmektedir.

Aşağıdaki belirtiler bir gün önce görüldüğünde öğrencimizin okula yollanmaması kendi çocuğumuzun ve diğer çocukların sağlıkları açısından önemlidir.

  • Kızarık bir yüz, sulanmış gözler
  • Aşırı burun akıntısı
  • Derin ve kuru öksürük
  • Sürekli hapşırma
  • Boğaz ağrısı
  • Son 18 saat içerisinde kusma
  • Olağandışı yorgunluk, halsizlik, huzursuzluk
  • Bir gün önce ateşlenme
  • Deride kızarıklık, şişkinlik veya herhangi bir döküntü

 

Okulumuzda pek çok öğrenci olduğunu göz önüne alınarak, zorunlu olmadıkça vitamin ve serum fizyolojik gibi uzun süre kullanılması gereken destek ilaçlarını çocuğunuza ev ortamında vermenizi rica ederiz.