Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlamalıyım?

İyi bir eğitimin özellikleri üzerine çokça teorik ve uygulamalı çalışma yapılıyor. Eğitimcilerin sohbetlerinde bile en son söylenen “İyi okul, yakın okuldur” oluyor. İkincisi, anne babanın ve çocuğun özelliklerine ve beklentilerine uygun okul, iyi okuldur. Beklenti çocuğun özellikleriyle uyumlu, gelişimini destekleyen bir programın uygulanmasıysa, sadece sınav ve akademik beceriye odaklanan bir okul, iyi okul olmayacaktır.

Okul seçerken; okulun fiziksel şartları, bahçe ve olanakların olması, sınıfların konumu, kişi sayısı, öğretmen sayısı ve mesleki donanımı, eğitim sistemi, tüketilen besinler gibi birçok etken anne babanın bir okul seçerken bakması gereken özelliklerdir. Ayrıca okulun yeniliğe açık ve yenilik arayışında olması, çocuk merkezli bir eğitim sistemine sahip olması son derece önemlidir.

Çocuğun Okula Alışması İçin Yapılması Gerekenler

  • Okula yeni başlayacak çocukların ne ile karşılaşacağını bilmediği için önceden onunla okul hakkında konuşmaya başlayın, okul hakkında sevgi dolu bilgileri içeren bir bilgilendirme yapın. Kendi eğlenceli ve güzel anılarınızı paylaşın. Başlayacağı okulu ziyaret edin ve mümkünse öğretmeni ile tanıştırın.
  • Okula başlamadan önce okulla ilgili resimli kitaplar okunabilir.
  • Oryantasyon dönemi başlamış olan çocuk için eve döndüğünde okulda geçirdiği güzel anlar ile ilgili hatırlatma yapılabilir.
  • Ebeveyninden ayrı okulda vakit geçireceği zaman geldiğinde, kapıda vedalaşma kısmı kısa tutulmalıdır.
  • ‘Ağlarsan, karnın ağrırsa öğretmenine söyle, ben seni gelir alırım.’ gibi cümlelerden kaçınılmalı. – Bunun yerine ne demeli?
  • Daha önce ebeveynlerinden ayrı hiç vakit geçirmemişse, okula başlamadan en az bir ay önce kısa ayrılıklar yaşanması sürece olumlu katkı sağlayacaktır.

İlk Beş Okulları olarak bizler oryantasyon sürecinin sağlıklı ve çocuklara uygun bir şekilde ilerlemesi son derece önemlidir. Sevgi dolu bir anne baba aile ortamından sınır ve kuralların da içinde olduğu okul ortamına dahil edilmesi için gerekli planlama anne babalar ile birlikte yapılmaktadır. Okula başlama ve uyum sürecinde çocuğun gelişimi, özellikleri ve bakımını üstlenen kişiden ayrılması gibi durumlara göre değişkenlik göstermektedir. İlk oryantasyon gününde bu süreç ile ilgili veliye genel bir bilgi verilir. Sene başında bütün sınıflar için bir tanıtım toplantısı yapılır ve sene içi planlarımız velilerimiz ile paylaşılır. Çocuk gelişimi konusunda oldukça donanım sahibi öğretmenlerimiz eşliğinde sevgi dolu bir okul ortamı oluşturarak uyum sürecini çocukların özgüvenlerini destekleyecek şekilde planlarız. Okula uyum süreci tamamlandıktan sonra velilerimiz ile bu süreç yakından takip edilir ve bilgi paylaşımları yapılır.

İlk Beş Okulları Rehberlik Servisi olarak velilerimiz ile her zaman iletişim içerisinde olup çocuklarımız hakkında yakalanan küçücük bir detayı bile velilerimiz ile paylaşmaktayız. Çünkü biliyoruz ki bu küçücük detaylar çocuklarımız için oldukça önem taşıyabilmektedir. Önleyici rehberlik hizmetleri İlk Beş Okulları Rehberlik Servisi’nin hedefleri arasında yer almaktadır.

Uzm. Psk. Berrak AKINGÖL